تبلیغات
ایران ما - حسنی مبارک متحد آمریکا!!!

به نام خداوند بخشنده ی مهربان
عزیزان مراجعه کننده به وبلاگ "ایران ما" توجه داشته باشید که ما نویسندگان این وبلاگ به صورت بیطرفانه اقدام به بحث و بررسی مسایل سیاسی روز کشور و جهان کرده ایم. امیدواریم از بازدید این وبلاگ اطلاعات کافی به دست آورده باشید و باز هم از وبلاگ خودتون دیدن کنید.
با تشکر مرتضی مهریار و کمیل خیراندیش

ناظرین

جستجو

 

حسنی مبارک متحد آمریکا!!!

جمعه 15 بهمن 1389   09:35 ق.ظ


نوع مطلب : عمومی(خارجی) ،سیاسی ،

محمد حسنی سید مبارک معروف به حسنی مبارک در سال 1354 از سوی انور سادات ریس جمهور سابق مصر به سمت معاون ریس جمهور منصوب شد.
در 22 مهر سال 1360 پس از ترور انور سادات به دست مبارز مصری سرگرد خالد استانبولی حسنی مبارک قدرت را به دست گرفت و پس از رسیدن به قدرت با گروه های اسلامی مصر به شدت برخورد و هزاران نفر از افراد گروه های اسلامی را باز داشت کرد.
مبارک در دوران حکومت بر مصر کمک های بسیاری به آمریکا و رژیم صهیونستی کرد و به یک هم پیمان استراتژیک برای واشنگتن تبدیل شد در واقع می توان گفت بعد از سقوط حکومت محمد رضا شاه در ایران و پیروزی انقلاب اسلامی،مصر و حسنی مبارک مهمترین و اصلی ترین پایگاه آمریکا و رژیم صهیونستی در منطقه بود.
در دوران جنگ تحمیلی وحمله ی صدام به ایران مبارک یکی از حامیان اصلی صدام در مقابل ملت ایران بود  حکومت مبارک با کمک های مالی و نظامی و حتی اعزام افسران و نیرو های ارتش به صدام در حمله ی به ایران یاری می رساند.
مبارک همچنین در جریان جنگ خلیج فارس با اعزام 5000 نیروی نظامی در کنار آمریکا و دیگر کشورهای غربی قرار گرفت.مهمترین نقش مبارک در مذاکرات به اصطلاح صلح اعراب با اسرائیل بود مبارک در برپایی نشت اسلو،کنفرانس صلح مادرید و گفنگو های بعدی سازش در زمان ریس های جمهور مختلف آمریکا همواره نقش محوری را در منطقه داشت.
مبارک روابط ویژه ای با مقامات رژیم صهیونستی داشت و سفرهای مکرر مقامات اسرائیل به مصر حاکی از این موضوع بود.مبارک در دوران ریاست جمهوری بوش نیز یکی از نزدیک ترین هم پیمانان آمریکا در منطقه ی خاورمیانه بود.بوش بارها از مبارک  به دلیل نقش وی در مقابله با گروه های مقاومت اسلامی در اسرائیل تجلیل کرد.چند ماه پیش نیز که اوباما تحرک جدیدی را برای مذاکرات سازش آغاز کرد حسنی مبارک مهمان ویژه ی کاخ سفید بود.
اوباما در ماه های اول ریاست جمهوری خود هنگامی که می خواست از فصل جدید دموکراسی در کشور های منطقه بگوید به مصر آمد و در قاهره از مبارک تجلیل کرد.
مبارک پس از پیروزی حماس و تشکیل دولت قانونی فلسطین نیز همگام با سیاست های آمریکا و رژیم صهیونستی گذرگاه رفح تنها راه ورودی به غزه از طریق مصر را بست و عملا مردم غزه را زندانی کرد.در جربان جنگ 22 روزه غزه نیز مبارک عملا در جبهه ی آمریکا و رژیم صهیونستی قرار داشت و اجازه نداد در بدترین شرایط و در حالی که مردم غره زیر سنگین ترین حملات بودند به آنها کمکی شود.
در دوران حکومت مبارک آمریکا همواره کمک های مالی و نظامی گسترده ای به مصر می کرد.در عرصه ی داخلی مصر نیز فساد مالی خانواده و نزدیکان مبارک همواره زبان زد مردم مصر بود.
منبع:واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی ایران


نوشته شده توسط : ناظرین